Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayar Dersleri

İnternet Terimleri ve Adresleri

İnternet terimleri ve adresleriİnternet üzerindeki bilgisayarların bilgi iletimi ve alışverişinin sağlanması için belli kurallar vardır. bilgisayarlımızın ağ üzerindeki diğer bilgisayar ya da internet siteleriyle iletişim kurmasını sağlayan belli kural ve adresler vardır. Bu kurallar "internet protokolleri" ya da TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) olarak adlandırılır.

 

 

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri

Bilgisayarın çalışmasını düzenleyen tüm programlara "işletim sistemi" denir. Bunlara Windows XP, Windows Vista, Linux örnektir.

Bir bilgisayarın işleyişi ve verimliliği işletim sistemi ile ilgilidir. İşletim sisteminin ana görevi bir orkestra şefi gibi bilgisayarın çalışması için gereken komutları vermek ve işlemleri sağlamaktır. İşletim sistemi, donanım ile yazılım arasındaki bağlantıyı sağlar.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Windows

Windows İşletim Sistemi

Windows, Microsoft’un ürettiği bir işletim sistemidir. En yaygın işletim sistemlerinden biri olan Windows kullanıcılara sunduğu klavye kısayol tuşları ile biz görme engellilerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırmaktadır. Windows işletim sisteminin avantaj ve dezavantajlarından birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

 

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Klavye

klavyeBiz görme engelliler için bilgisayarın en önemli parçalarından biri klavyedir. Bilgisayara komut vermek ya da veri girmek için kullandığımız klavyenin üzerinde harf, rakam, özel karakter ve çeşitli fonksiyon tuşları bulunmaktadır.

Klavyeler F ve Q olmak üzere iki harf düzeninde piyasaya sürülmektedir. Q klavyede harfler Q ile başlarken, F klavyede F ile başlamaktadır. Dolayısıyla harflerin yeri farklıdır.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Klavye ve Fare

klavye_mouse.jpgWindows XP kullanırken klavye ve fareden faydalanıyoruz.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Ekran Okuyucular

İşletim sistemi bilgisayarımızı kullanabileceğimiz hale getirir. Ancak görme engelliler için bunun çok fazla bir anlamı yoktur. Çünkü işletim sistemleri genlikle görenlere yönelik olarak yapılmaktadır. Görme engelliler için ufak tefek düzenlemeler içerse de görme engellilerin bilgisayarı kontrol edebilmeleri işletim sistemine ek bir program yüklemeden bunu yapabilmeleri pek bir mümkün değildir.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 
<< İlk sayfa için tıklayınız < Önceki sayfa için tıklayınız 1 2 3 Sonraki sayfa için tıklayınız > Son sayfa için tıklayınız >>

Sonuç 7 - 12 (Toplam 13)