Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayar Dersleri

Bilgisayara Giriş

bilgisayarBilgisayar kullanıcıdan giriş birimleriyle aldığı verileri işleyen, uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde çıkış birimleriyle kullanıcıya verileri geri verebilen bir araçtır.

Bilgisayarları donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümde inceleriz.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Bilgisayarın Tarihçesi

bilgisayarın tarihçesiGünümüzde hayatımızı büyük ölçüde değiştiren ve kolaylaştıran bilgisayarların gelişimi, kullanım alanlarını da genişletmiştir. Peki başlangıçta yalnızca "bilgi sayan" ve günümüzde artık cebimize giren bu makineler nasıl icat edildi?

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Bilgisayarın Parçaları

AnakartBilgisayarın çok amaçlı bir teknolojik ürün olmasının sebebi, bilgisayar içinde veya dışında, mikroişlemcilerle uyumlu çalışan yardımcı parçaların bulunmasıdır.

Modem, hafıza kartı, yazıcı, tarayıcı vb. bu parçalara örnektir. Modem sayesinden internete ve ağlara bağlanabilir, hafıza kartı sayesinde bilgilerimizi depolayabilir, yazıcı ve tarayıcı sayesinde dökümanlarımızı tarayabilir ve yazdırabiliriz.

Peki bilgisayar üzerinde görebildiğimiz parçaların yanı sıra kasanın içinde neler bulunmaktadır?

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Bilgisayarın Çalışma Prensibi ve Düzeni

Bilgisayar resmi

Bilgisayara bilgileri giriş birimleriyardımıyla gireriz. Bilgisayara girilen bilgiler Merkezi İşlem Birimi'nde işlenerek bizlerin anlayacağı dile çevrilir. Giriş birimleri yardımıyla bilgisayara girdiğimiz bilgileri ekran üzerinden takip edebilir, yazıcı aracılığıyla kağıtta basılı olarak görebiliriz.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Dosya ve Dizinler

DosyaDosya, bilgisayarımızda sakladığımız verilerin saklandığı öğelerdir. Bilgisayarda sakladığımız yazı, müzik, resim hepsi birer dosyadır. Bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyaları bilgisayarı kapatıp açtığımızda dahi bulabiliriz.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 

Bilgisayar Ağları

Bilgisayar ağlarıBirbirine bağlanmış iki veya daha fazla bilgisayarın birbirine kablolu veya kablosuz olarak bağlanarak veri alışverişinde bulunmasına ağ ya da network denir. Bilgisayar ağları sayesinde bilgi, program ve donanım paylaşımı yapılabilmektedir.

Yazının devamı için buraya tıklayınız
 
<< İlk sayfa için tıklayınız < Önceki sayfa için tıklayınız 1 2 3 Sonraki sayfa için tıklayınız > Son sayfa için tıklayınız >>

Sonuç 1 - 6 (Toplam 13)