Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri

Bilgisayarın çalışmasını düzenleyen tüm programlara "işletim sistemi" denir. Bunlara Windows XP, Windows Vista, Linux örnektir.

Bir bilgisayarın işleyişi ve verimliliği işletim sistemi ile ilgilidir. İşletim sisteminin ana görevi bir orkestra şefi gibi bilgisayarın çalışması için gereken komutları vermek ve işlemleri sağlamaktır. İşletim sistemi, donanım ile yazılım arasındaki bağlantıyı sağlar.

Aşağıda adını sık sık duyduğumuz işletim sistemleri hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

Windows

Adını sıkça duyduğumuz ve kullanım yaygınlığı açısından en çok bilinen işletim sistemi Windows ilk olarak 1981'te piyasaya sürülmüştür. Ancak başlangıçta beklenen ilgiyi görmemiştir. Windows asıl çıkışını 3.0 versiyonuyla yapmıştır.

Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak aynı anda çok sayıda yazılımla çalışmayı mümkün kılan ilk işletim sistemidir. Günümüzde en son versiyonu Windows 7'dir.

Mac OS

Macintosh İşletim Sistemi, kısaca Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülen işletim sistemidir. İlk olarak 1984 yılında orijinal Machintosh ile tanıtılmıştır. En son ana sürümü Mac OS X'tir. Mac OS ailesinde Mac OS 7, Mac OS 9 ve Mac OS X vardır. Mac OS X Macintosh Operating System'in kısaltmasıdır. Sonundaki X roma rakamındaki 10'u temsil eder.

Bu yüzden Amerika'da Mac os X 'iks' yerine Mac OS10 'ten' denir. Mac açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yani kullanıcılar bu yazılımı istedikleri yönde güncelleyebilmektedir. Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyumludur. Grafik açısından çok ayrıcalıklı olduğundan genellikle yayıncılık alanında ilgi görür. 2010 yılı itibariyle Mac OS X Snow Leopard adlı yeni bir sürümü çıkmıştır.

UNIX

1968'de yazılmış olan UNIX, en eski işletim sistemlerinden biridir. 1969 yılında ATT bell labaratuvalarında Amerika'da bir grup tarafından tasarlanıp uygulamaya konmuştur.Fazla değişikliğe uğramamıştır. UNIX tamamen çok kullanıcılı bir sistemdir. Buna göre, aynı bilgisayar üzerinde farklı programlar kullanabilen birden fazla kullanıcı çalışabilmektedir.

UNIX türevi işletim sistemleri çok işlemcili çok pahalı makinalardan, tek işlemcili basit ve çok ucuz ev bilgisayarlarına kadar pek çok cihaz üzerinde çalışabilen esnek ve sağlamlığı çok değişik koşullarda test edilmiş sistemlerdir. Fakat özellikle kararlı yapısı ve çok kullanıcılı-çok görevli yapısıyla çok işlemcili sunucularda adeta standard haline gelmiştir ve özellikle akademik dünyada iş istasyonları üzerinde çok yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.

LINUX

UNIX ile aynı işi yapmaktadır. 1991 yılında bağımsız programcılar tarafından geliştirildiği için ücretsizdir. Linux, hemen her bilgisayar platformunda sorunsuzca kullanılabilmektedir. Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux; netbook, dizüstü bilgisayar, sunucu bilgisayarlar, iş istasyonu, akıllı telefon, masaüstü bilgisayarlar gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir.

Pardus

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Açık kaynak kodlu ve Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan bir özgür yazılımdır. Pardus,bilişim okuryazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını karşılayan, mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan ulusal işletim sistemidir.

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >