Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayarın Çalışma Prensibi ve Düzeni

Bilgisayar resmi

Bilgisayara bilgileri giriş birimleriyardımıyla gireriz. Bilgisayara girilen bilgiler Merkezi İşlem Birimi'nde işlenerek bizlerin anlayacağı dile çevrilir. Giriş birimleri yardımıyla bilgisayara girdiğimiz bilgileri ekran üzerinden takip edebilir, yazıcı aracılığıyla kağıtta basılı olarak görebiliriz.

Bir bilgisayarın çalışması temel olarak üç aşamadan oluşur.

  1. Bilginin, giriş birimleri yardımıyla bilgisayara girilmesi,
  2. Bilginin, merkezi işlem birimi tarafından işlenmesi,
  3. Bilginin, çıkış birimleri yoluyla sunulması.

Peki giriş ve çıkış birimleri nelerdir?

Tarayıcı resmiGiriş Birimleri, bilgisayara veri girmemizi sağlayan bilgisayar parçalarıdır. Örneğin, klavye, tarayıcı, CD, fare, dijital kamera, mikrofon gibi.

Yazıcı resmiÇıkış Birimleri ise bilgisayardan veri çıkışı almamızı sağlar. Ekran, yazıcı, hoparlör çıkış birimlerine örnektir.


Günümüz dünyasının vazgeçilmez araçlarından biri olan bilgisayarlar, aslında sadece sayısal (ayrık veya dijital) bilgileri işleyebilir. Televizyon veya eskiden kullanılan video gibi cihazlar analog işaretler (sinyal) ile çalışırken bilgisayarlar sadece 0 ve 1 değerlerini alabilen ikili tabandaki bilgileri yani ayrık işaretleri kullanır.

Sayısal veri (dijital veri), girişteki verinin saklanma veya aktarılma şeklinin değiştirilmesiyle elde edilir. Sayısal veri ile analog veri arasındaki en büyük fark, analog verinin sürekli olan bir ölçekte, sayısal verinin ise rakamlarla sınırlı olan, sürekli olmayan bir ölçekte var olmasıdır.

Bit ve Byte Nedir?

İçerik: 0 ve 1 bilgileri bilgisayar için en küçük bilgi büyüklüğüdür. Bu bilgi birimine binary digit yani kısaca bit denmiştir. Diğer taraftan en çok kullanılan bilgi büyüklük birimi, 8 bit yani byte'dır. Bu terim bilgisayar dünyası için o kadar önemli olmuştur ki bilgisayarlardaki tüm dosya büyüklükleri, RAM ve harddisklerin büyüklükleri hep bu terim veya terimin katları ile ifade edilmektedir.

Buna göre bilgisayarda yüklü dosyalarımızı kilobyte (KB) , megabyte (MB) gibi adlandırırız.

  • 1 byte, 8 bitten oluşmaktadır.
  • 1 kilobyte 1024 byte,
  • 1 megabyte 1024 kilobyte,
  • 1 giga byte 1024 megabyte tan oluşmaktadır.

Bilgi Depolama

Henüz 1 GB'dan sonraki büyüklükler kullanılmıyor olsa da bilgisayar dünyasındaki gelişmeler bu birimlerinde kullanımını zorunlu hale getirecektir. Şimdiden yeni üretilen harddiskler için Tera Byte ifadeleri geçmektedir. 

Bilgisayardaki bilgiler her türden olabilir. Bilgisayarda gördüğümüz her türlü film, müzik, resim, ses, word veya powerpoint dökümanları aslında 2'lik tabana çevrilip saklanmakta ve işlenmektedir. Örnek vermek gerekirse notepad kullanarak yazdığınız herhangi bir dosya text formatındadır ve içinde klavyeden girdiğiniz fontlar yer almaktadır. 

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >