Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayarın Parçaları

AnakartBilgisayarın çok amaçlı bir teknolojik ürün olmasının sebebi, bilgisayar içinde veya dışında, mikroişlemcilerle uyumlu çalışan yardımcı parçaların bulunmasıdır.

Modem, hafıza kartı, yazıcı, tarayıcı vb. bu parçalara örnektir. Modem sayesinden internete ve ağlara bağlanabilir, hafıza kartı sayesinde bilgilerimizi depolayabilir, yazıcı ve tarayıcı sayesinde dökümanlarımızı tarayabilir ve yazdırabiliriz.

Peki bilgisayar üzerinde görebildiğimiz parçaların yanı sıra kasanın içinde neler bulunmaktadır?

Bilgisayarın tüm parçaları bilgisayar kasasının içinde bulunmaktadır. Bilgisayar kasasının üzerinde yani bizim görebildiğimiz kısımda genellikle açma kapama düğmesi, DVD sürücü, güç ışığı, bilgisayarın o an iş yaptığını gösteren sabit disk ışığı bulunmaktadır.Bir de kendisine bağlanan monitör, klavye, fare, hoparlö, tarayıcı, yazıcı ve bunun gibi parçalar.

Bilgisayar kasasının içinde ise bilgisayarı kullanmamızı sağlayan, bilgisayar ile bizim aramızdaki iletişimi sağlayan parçalar bulunmaktadır. Sırasıyla bunları aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Anakart

Bilgisayarın kalbi gibidir. Bilgisayarın önemli bileşenlerinin bağlı bulunduğu devredir. İşlemci ve bellekler bu devre üzerinde bulunur. 

Merkezi İşlem Birimi

Bilgisayarın beyni gibidir. Komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve yönetir. Mikro işlemci diye de bilinir. Bilgisayarın hızını etkileyen en önemli parçadır.

RAM (Random Access Memory)

Bilgisayarın işlem yaparken kullandığı bellek yani hafızadır. Bilgisayarın o an üzerinde çalıştığı bilgileri geçici olarak depo eder. Bilgisayar kapandığında geçici bellekteki bilgiler silinir. Bilgisayarın hızını etkileyen diğer parçadır.

Sabit disk - Hard disk

Program ve döküman bilgilerinin tutulduğu yüksek kapasiteli ve kalıcı depolama alanıdır yani hafızadır. Bilgisayarda kaydettiğimiz tüm bilgiler biz silene kadar burada tutulur. 

Güç kaynağı

Bilgisayar tarafından kullanılan elektriği düzenleyen elektriksel değiştiricidir.

Ses kartı

Bilgisayar tarafından kullanılır ve analog sesleri digital  verilere çevirerek seslerin kayıt edilmesini veya çalınmasını sağlar.

Ekran kartı

Resim verilerini bilgisayardan alıp monitörde göstermek için çalışan çeviricidir.

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >