Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayarın Tarihçesi

bilgisayarın tarihçesiGünümüzde hayatımızı büyük ölçüde değiştiren ve kolaylaştıran bilgisayarların gelişimi, kullanım alanlarını da genişletmiştir. Peki başlangıçta yalnızca "bilgi sayan" ve günümüzde artık cebimize giren bu makineler nasıl icat edildi?

İlk Bilgisayar ENIAC

İlk bilgisayar ENIAC

Geçmişi yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanan ve basit bir hesap makinesi olarak kullanılan boncuklar yani "abaküs" günümüzde bilgisayarın atası olarak sayılmaktadır.Ardından 1600'lü yıllarda Blaise Pascal ve Gottfreid Wilhelm von Leibniz tarafından icat edilen hesap makineleri kullanıldı.

Günümüz bilgisayarına en yakın olan ise 2.Dünya Savaşı sırasında düşmanın şifrelerini çözmek amacıyla ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duymasıyla ENIAC ortaya çıktı.

1945 yılında ortaya çıkan ENIAC bir oda büyüklüğünde olmakla beraber yüksek miktarda elektrik harcıyordu. Bu zamana göre 7500 masa lambasını çalıştıran enerjiye ihtiyaç duyuyordu. ENIAC'ta bir sorun çıktığında bir eletrik mühendisi 6000 fişi yeniden takarak ENIAC'ı baştan başlatıyordu. Daha sonra ENIAC'a benzer bilgisayar ticari amaçlı piyasaya sürülsede varlıkları kısa sürdü.

Bugün kullandığımız kişisel bilgisayarların adımını ise 1981 yılında IBM firması attı. Personal Computer yani "kişisel bilgisayar" adı verilen bilgisayarın işletim sistemi Microsoft'un piyasaya sürdüğü DOS işletim sistemidir.

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >