Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayara Giriş

bilgisayarBilgisayar kullanıcıdan giriş birimleriyle aldığı verileri işleyen, uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde çıkış birimleriyle kullanıcıya verileri geri verebilen bir araçtır.

Bilgisayarları donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümde inceleriz.

Donanım

Bir bilgisayarda görebildiğimiz her bir parçaya verilen isimdir. Donanımlar bilgisayarın fiziksel birimleridir. Yani görebildiğimiz, dokunabildiğimiz tüm parçalar donanımdır. Klavye, monitör, fare, yazıcı, kablolar gibi parçalar donanıma örnektir.

Bir bilgisayar birimi beş temel sistemden oluşur.

 1. Aritmetik ve Mantık Birimi
 2. Kontrol Birimi
 3. Bellek Birimi
 4. Giriş Birimi
 5. Çıkış Birimi

Yazılım

Bilgisayarda istediğimiz işlemleri yapmamızı ve donanımı kullanmamızı sağlayan komutlardır. Yazılımı olmayan bir bilgisayar çalıştığında ekranda sadece boş bir görüntü oluşacaktır. Bilgisayarımıza yüklü tüm programlar yazılımdır. JAWS, Word, Excel bunlara örnektir.

Yazılımları iki bölümde inceleriz.

 1. Uygulama yazılımları
  Bilgisayarda istediğimiz işlemleri yapmamızı sağlayan yüklü programlardır. Yazı yazmak, suu hazırlamak, internette gezinmek vb. uygulamaları yürüten programlar uygulama yazılımlarıdır. Ekran okuyucular, Word, Internet Explorer bu yazılım türüne örnektir.
 2. İşletim Sistemi Yazılımları
  Bilgisayarın tüm işlevlerini yöneten yazılımlardır. Windows XP, Windows 7, Windows Vista, Linux, Mac OS bunlara örnektir.

Bir bilgisayarı ve içindeki programları insanların programladığı düşünüldüğünde, bilgisayarlar insanın yapamadığı hiçbir şeyi yapamaz. Yalnızca çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yaparak süreci hızlandırır.

Teknoloji hızla ilerlerken bilgisayarların  ev, okul, işyerlerinde kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir.Özellikle bilgiye erişimin sağlandığı internet ile dünyanın dört bir yanındaki yaşayan vatandaşlar birbirleriyle haberleşebilmekte, dosya paylaşımında bulunabilmektedir.

Bilgisayar Türleri

Bilgisayarlar değişik sınıflamalarda tanımlanabilir. Bunlardan bir kısmı bilgisayarı kullanım yönüyle sınıflandırmaktır:

 • Kişisel Bilgisayarlar
 • Mini Bilgisayarlar
 • Büyük Bilgisayarlar (Mainframe)

Bununla birlikte günümüzde bilgisayar türlerine çok sayıda yeni üye eklenmiştir: Örneğin cep bilgisayarları, notebook, laptop vb. gibi.

 
Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >