Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Bilgisayar Ağları

Bilgisayar ağlarıBirbirine bağlanmış iki veya daha fazla bilgisayarın birbirine kablolu veya kablosuz olarak bağlanarak veri alışverişinde bulunmasına ağ ya da network denir. Bilgisayar ağları sayesinde bilgi, program ve donanım paylaşımı yapılabilmektedir.

Bilgisayarlar arasında kablolu ağ kurabilmek için bilgisayarlarda ethernet kartı bulunmalıdır. Böylece telefon kablosuna benzeyen ethernet kablosuyla iki bilgisayar birbirine bağlanabilmektedir. Ağın kurulumu için işletim sistemi üzerinde de birkaç ayar yapılmalıdır. Masaüstünde yer alan Ağ Bağlantılarım 'dan gerekli ayarlar yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra kablosuz ağlar da günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. 

Ağlar iki çeşittir.

Yerel Alan Ağı (LAN: Locak Area Network)

Yerel alan ağı, en küçük bilgisayar ağıdır. Bu tip ağlar, aynı ortamda bulunan ya da birbirine yakın bilgisayarların oluşturduğu ağlardır. Bir işyerinde bulunan birkaç bilgisayarın, yazıcının birbirine bağlanması yerel alan ağı oluşturur.

Geniş Alan Ağı (WAN: Wide Area Network)

Farklı binalarda, şehirlerde hatta farklı ülkelerde bulunan birbirine uzak bilgisayarların oluşturduğu ağlardır. Geniş alan ağları, yerel alan ağlarını birbirlerine bağlamaktadır.

Farklı şehir ya da ülkelerde yer alan şirketlerin bilgisayarları bu şekilde birbirleriyle iletişim kurmaktadır. Bilgissayar ağlarının en büyüğü internettir.

İnternet

Dünya çapında kullanılan bilgi kaynağı ve iletişim aracıdır. Tüm dünyada çeşit çeşit bilgisayarın bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. İnsanların her geçen gün gittikçe artan "üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma" istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir.  Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir. İnterneti bu haliyle bir bilgi denizine, ya da büyükçe bir kütüphaneye benzetebiliriz.

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >