Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

İnternet Terimleri ve Adresleri

İnternet terimleri ve adresleriİnternet üzerindeki bilgisayarların bilgi iletimi ve alışverişinin sağlanması için belli kurallar vardır. bilgisayarlımızın ağ üzerindeki diğer bilgisayar ya da internet siteleriyle iletişim kurmasını sağlayan belli kural ve adresler vardır. Bu kurallar "internet protokolleri" ya da TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) olarak adlandırılır.

 

 

TCP/IP

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Protokol bir iletişim sürecinde bağlantıyı sağlayan ve noktalar arasında gidip gelen mesajlaşmayı düzenleyen kurallar dizisidir. Bu protokoller birbirleriyle iletişim içinde bulunan gerek donanım gerekse yazılımlar arasında oluşur. Kısacası, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.

Bu protokollerden en önemlileri TCP yani Transmission Control Protocol ve IP yani İnternet Protokol'ü olduğu için kurallar dizisi TCP/IP ismini almıştır.

IP

İnternet dahil tüm ağlar üzerinde bilgisayarlar birbirleriyle fiziksel adresleri ile haberleşirler. Bu fiziksel adres ağ kartı veya ağa bağlanmayı sağlayan herhangi bir donanım içinde hiçbir şekilde değiştirilmesi mümkün olmayan 48 bit olan bir numaradır. TCP/IP protokolünde diğer bilgisayarlardan farklı olarak her bilgisayar bir IP numarası alır. Bilgisayarların IP adresleri, insandaki parmak izleri gibi benzersizdir.

Yazılışları 192.168.10.20 şeklindedir. IP adresleri 32 bitlik düzendedirler ama kolay okunabilmeleri için 8 bitlik 4 gruba ayrılmışlardır.

Internet üzerinde veri alış verişi yapan alıcı ve göndericiyi tanımlamaktadırlar. Veriler gönderilirken mutlaka gönderenin IP adresini taşırlar. Alıcının adresi de adresteki domain adrese göre çözümlenir ve gönderilir.

DNS

DNS yani Domain Name System bir TCP/IP protokolüdür. İnternet sitelerindeki verilerin tutulduğu bir veritabanıdır. DNS sayesinde hangi sitenin nerede ve hangi IP adresine sahip olduğu belirlenerek o siteye erişim sağlanır. Bu sistem istemcilerin ve sunucuların isimlerini, alan adını ve IP numarası gibi bilgileri içerir.

İnternet Adreslerinin Yapısı

 

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >