Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Erişilebilirlik

Bilgiozgurlugu.com, Türkiye'nin görme engellilere yönelik bilgisayar eğitimi veren ilk sitesidir. Tüm dünyada "herkes için bilginin ulaşılabilir olması ve fırsat eşitliğinin sağlanması için web tasarımında erişilebilirlik yasal bir zorunluluktur. Türkiye'de de bu konuya gerekli özenin gösterilmesi ve bu doğrultuda sitelerin hazırlanması en büyük temennimizdir.

Halen içeriğini ve erişilebilirlik testlerini geliştirmeye devam ettiğimiz sitemiz, bilgisayarla tanışmış ve rehabilitasyon merkezinde bilgisayar eğitimi gören görme engelli öğrencilerimiz için erişilebilirlik standartları göz önünde bulundurularak hazırlandı. Bu sitedeki her bilgi ve materyal görme engelli, ya da az gören vatandaşlarımızın rahatlıkla içeriğe ulaşabileceği şekilde tasarlandı.

W3C - "Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri" dikkate alınarak tasarlanan sitede kullanılan tüm görsellerin ve bağlantıların açıklama metinleri (alt text) ile başlıkları (title) yer almaktadır.

Onaylama

Sitemiz World Wide Web Consortium - W3C Validation Service(Dünya Çapında Ağ Birliği) tarafından sağlanan HTML kontrol ve onay servisi tarafından onaylanmıştır.

Ayrıca sitemizde yer alan erişilebilirlik özellikleri aşağıdaki gibidir:

Resimler ve Bağlantılar

Sitemizde yer alan tüm resimlerde açıklama metni kullanılarak ekran okuyucuların resimleri algılaması sağlanmıştır.

Sitede yer alan bağlantıların yeni pencerede açılacak olması durumunda açıklama metni olarak "yeni pencerede açılır" ifadesi kullanılarak kullanıcıya bilgi verilmiştir.

Font büyüklüğü

Sitenin üstünde yer alan kişiselleştirme bölümünden yazı fontunun büyüklüğünü sitenin her sayfasında ayarlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra her internet tarayıcısının metin boyutunu değiştirme özelliği entegre olarak bulunmaktadır. Bu özelliğin çalıştırılması için kullanılan internet tarayıcısına göre aşağıdaki kısayollar kullanılabilir.

  • Internet Explorer kullanıyorsanız : Görünüm menüsünden- Yazı Büyüklüğü seçeneğini kullanabilirsiniz.
  • Netscape, Firefox ya da Opera kullanıyorsanız: Yazı boyutunu büyütmek için Ctrl ve + (artı) , küçültmek için Ctrl ve - (eksi) tuşlarına birlikte basabilirsiniz.

Kontrast Renkler

Sitenin üstünde yer alan kişiselleştirme bölümünden sitemizde içeriğin yer aldığı penceredeki arka plan ve yazı rengini pembe ya da sarı olarak değiştirebilir, içeriği daha rahat okuyabilmenizi sağlayabilirsiniz.

Menüyü Atla Seçeneği

Sitedeki sayfalar arasında gezinirken her yeni sayfayı yeniden okuttuğunuzda ana menüyü atlayarak içeriğe direkt erişebileceğiniz "Menüyü atla" seçeneği bulunmaktadır.

Site Haritası

Sitede yer alan site haritası yardımıyla ulaşmak istediğiniz başlık ve alt başlıklara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kısa ve Anlamlı Site Uzantıları

Sitemizdeki sayfaların uzantıları akılda kalıcı ve kısa bir şekilde sunulmaktadır. Örneğin sitede yer alan derslere ulaşmak için http://www.bilgiozgurlugu.com/dersler adresi yeterlidir.

 
Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >