Kontrast Renk: Varsayilan Renkler Sari Üzerine Siyah Pembe Üzerine Siyah
Yazı boyutunu değiştir:
Yazi boyutunu küçült Yazi boyutunu büyüt Varsayilan degerleri yükle
Altı Nokta Körler Vakfı'nın resmi sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Yeni pencerede açılır.

Bu site görme engelli kullanımına uygun
şekilde hazırlanmıştır.

Dosya ve Dizinler

DosyaDosya, bilgisayarımızda sakladığımız verilerin saklandığı öğelerdir. Bilgisayarda sakladığımız yazı, müzik, resim hepsi birer dosyadır. Bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyaları bilgisayarı kapatıp açtığımızda dahi bulabiliriz.

Dosya

Dosya, bilgisayarımızda sakladığımız verilerin saklandığı öğelerdir. Bilgisayarda sakladığımız yazı, müzik, resim hepsi birer dosyadır. Bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyaları bilgisayarı kapatıp açtığımızda dahi bulabiliriz.

Dosyalar farklı programlar tarafından oluşturulur. Örneğin metin dosyası Microsoft Word, resim dosyası Paint programıyla oluşturulabilir. Dolayısıyla bu dosyaları açarken işletim sistemimiz Windows dosyanın hangi programla açılacağına uzantısına göre karar verir.

Dosya uzantıları

Dosya uzantısı dosya adından sonra gelen noktanın ardından yazılan 3 ya da 4 harfli isimdir. Örneğin Microsoft Word ile yazılan metin dosyasının uzantısı doc ya da docx'tir. Aynı şekilde bir müzik dosyasının uzantısı mp3 ya da w m a olabilir. Buna göre Windows dosyayı çalıştırdığımızda uzantısına bakarak bilgisayarımızdaki varsayılan müzik programını yani Winamp ya da Windows Media Player'ı açarak müziği çalar.

Klasör ya da Dizin

Bilgisayarımızda dosyalardan milyonlarca olduğunu düşünürsek, onları düzenli bir şekilde saklamak ve gerektiğinde bulabilmek için kümeler haline getiririz. Yani klaösrler oluşturarak, klasörlerde saklarız. Klasörler dizin olarak da adlandırılabilir. Örneğin müzik dosyalarımızın tümünü "müzik" isimli bir klasörde toplayarak daha sonra bulmamızı kolaylaştırabiliriz. Masaüstümüzde yeni bir klasör oluşturmak için farenin sağ menü tuşuna basarak Yeni öğesine gelerek, en üstte yer alan Klasör seçeneğini seçeriz. Oluşan yeni klasöre klavyeden isim girerek Enter tuşuna basabiliriz.

Klasörlerin uzantıları yoktur. Buna göre bir öğenin dosya ya da klaösr olduğunu anlamak iin uzantısı var mı diye bakabiliriz. Ancak unutmamak gerekir ki bazı dosyaların uzantıları unutulmuş ya da eklenmemiş olabilir ya da bilgisayardaki bir ayardan dolayı bilgisayarımızda bulunan dosya uzantıları gizlenmiş olabilir. Bu görme engelli olarak bizlerin hatta engelli olmayan diğer kullanıcıların zorlanabileceği bir durum olabilir. Bu durumda Windows'ta yer alan bir ayardan "Bilinen dosya uzantılarını gizle" seçeneğinin işaretini kaldırarak tüm dosya uzantılarının görüntülenmesini sağlayabiliriz.

 
< Önceki öğeye gitmek için tıklayınız   Sonraki öğeye gitmek için tıklayınız >